Sakarya Sivil Toplum Platformu üyeleri MARKA ŞEHİR SAKARYA Raporunu, Arifiye Belediye Başkanı İsmail KARAKULLUKÇU’ ya Sundu…

Sakarya Sivil Toplum Platformu  (SASTOP)  Üyeleri; Ü. Önder Döker, Bingül Artan, Haluk Akbay, M. Oktay Ertem ve Şefik Akar’dan oluşan heyet, 29 Eylül 2020 Salı günü Salı günü saat:15.30’da Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’ya makamında ziyaret etti.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette;

Türkiye Avrupa Birliği Derneği Sakarya Şubesi Başkanı Av. Önder Döker;  2005 yılından beri 200 den fazla toplantı, 50 den fazla projede çalışma yapan SASTOP hakkında Başkan Karakullukçu’ya bilgi verdi.

Döker; ”SAPANCA GÖLÜ su havzasından,  şehrimize içme suyu ve temizlik amaçlı su kullanımını değerlendirdi. TÜPRAŞ’ın gölden fazla su kullanımı,  Yuvacık Barajının gölden su alımı ve sorunların tespiti ile şehrimizin içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’müzün sorunlarını Ankara’da Cumhurbaşkanlığı ve Su Havzaları Genel Müdürlüğü ile yapılan 3,5 saatlik toplantı neticesinde, Su Havzaları Genel Müdürlüğü’nce gerekli önlemler alınarak Sapanca Gölü kontrol altına alındı. Bir ay içerisinde Akçay Barajı ihaleye çıkarıldı, yapımı bitmek üzere, su toplanmaya başlandı. Ayrıca Kocaeli’nde de 2 adet Göletin yapımı tamamlandı.  SASTOP’un çalışmaları sonucunda, Sapanca Gölü’müzden şehrimizin su kullanım miktarı şehrimizin hak ettiği değerlere geldi.” dedi.

SASTOP Marka komisyonunun hazırladığı “Marka Şehir Cennet Sakarya” Raporu’nu,   komisyon başkanı Haluk Akbay, Arifiye Belediye Başkanımız İsmail Karakullukçu’ya takdim etti. Sakarya’nın konum itibariyle çok elverişli bir yörede olduğunu, altyapısı, ulaşım imkânları ile Marka Şehir olması konusunda hazır olduğu hakkında bilgi verdi. Arifiye Demiryolları’nın hem Anadolu’nun bağlantısı hem de Avrupa ve Asya Ülkelerine, dünyaya açılan önemli bir demiryolu noktası olduğunu, mal ve insan taşımacılığı yanında turizm açısından da önemli bir merkezi konumda olduğunu vurguladı.

Komisyon üyesi Bingül Artan Tarım; “Turizm ve katma değeri yüksek İleri Teknoloji Ürünleri Sanayi Sektörlerinin gelişiminde marka şehir olmanın teşviki ile hem şehrimizin hem de ülkemizin kalkınmasında Sakarya önemli bir rol üslenecektir.” dedi.

Komisyon üyesi M. Oktay Ertem, bir Arifiye’li olarak ilçemizin Turizm konusunda önemini vurguladı, Sapanca Gölümüz ve İl Ormanı’mızın şehrin doğal güzelliği olup, kongre, spor, eğlence ve piknik turizmine hizmet ettiğini belirterek,  belediye başkanımızdan bu konuda isteklerde bulundu.

Komisyon üyesi Şefik Akar, bisiklet ve doğa sporları konusunda Sakarya ili geneli ve özellikle Arifiye ilçesi hakkında başkanımız Karakullukçu ile bilgi alışverişinde bulundu.

Başkan Karakullukçu, misafirlerine Belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Arifiye’nin değerleri, potansiyeli ve hayata geçirilecek çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Başkan KARAKULLUKÇU yaptığı açıklamada;”. Bugün Arifiye’miz, Sakarya 1’nci Organize Sanayi Bölgesinde bulunan irili ufaklı 63 adet fabrika, Toyota, Goodyear, Otokar, Tırsan, Tank Palet gibi ulusal fabrikaların yanında Oto Sanayi Sitesi ve birçok sanayi kuruluşu ile, Sakarya’nın sanayi merkezi konumunda. Ayrıca Arifiye,  Öğretmen Enstitüsü ile Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren Türkiye’nin her yerine öğretmen yetiştiren bir ilçe.

Arifiye, Sakarya İl Ormanı ve Sapanca Gölünün oluşturduğu sera etkisi sayesinde, Dış Mekân Süs Bitkiciliği açısından son derece verimli topraklara sahip. Bu özelliğini iyi kullanan Arifiye’de süs bitkisi üretimi yapan küçük ve orta ölçekli 95 adet işletme bulunmaktadır. Bu işletmeler, Arifiye’deki 3.055 Dekara ek olarak, çevre ilçelerde 2.000 Dekar olmak üzere, toplam 5.055 Dekar ekili alanda üretim yapmaktadır. Bu gün Arifiye, Yalova’dan sonra Türkiye’nin en büyük Dış Mekân Süs Bitkiciliği merkezi konumundadır.

Flora turizmi konusunda İlçemiz, biraz daha ön plana çıkmaktadır. Dış ve iç mekân süslemesinde kullanılmak üzere üretilip satışa sunulan süs bitkileri genel olarak; kent peyzajları (kent meydanları, parklar v.b), konutların çevre düzenlemeleri (bahçe, villa, site bahçelerinin tasarımları), konaklama ve yeme-içme tesislerinin, spor komplekslerinin tasarımları, karayolları ve diğer yol kenarlarının düzenlenmesinde, diğer turistik mekânların dış ve iç düzenlemelerinde kullanılmaktadır.

Flora Turizmi ve Dış Mekân Süs Bitkiciliği tanıtımı noktasında, Sakarya Valiliğinin öncülüğünde, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya İli Süs Bitkileri Yetiştiricileri Birliği,  S.S. Sapanca İlçe Merkezi ve Kırkpınar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve S.S. Arifiye İlçesi Tarımsal Süs Bitkileri Kalkınma Kooperatifi’nin girişimleri, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası,  Sapanca ve Arifiye Belediyelerinin katkıları ile geçtiğimiz günlerde Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Fuarı’nın üçüncüsü düzenlenmiştir.  Gelecek yılki hedefimiz bu fuarı Uluslararası bir Organizasyon haline getirmek.

Siz değerli Sivil Toplum Örgütleri ile bir araya gelerek, ilçemizi geliştirme noktasında karşılıklı olarak yaptığımız istişarelerde belirlediğimiz hususları projelendiriyor, bütçe olanaklarımız ölçüsünde de bir bir hayata geçiriyoruz. Sizlerin sayesinde bu gün Arifiye’miz Sakarya’nın en gözde ilçelerinden biri haline geldi.  Marka Şehir Sakarya ile ilgili çalışmalarınıza her zaman katkı vermeye hazırız,  ilginiz ve nazik ziyaretiniz için çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.