SUBÜ Ziraat Fakültesi düzenlenen törenle Arifiye’de açıldı.

Kimler katıldı?

SakaryaUygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Ziraat Fakültesi, düzenlenen törenle Arifiye’de açıldı. Programa Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk, sivil toplum kurumu temsilcileri, akademisyenler ve bürokratlar katıldı. Fakülte binasının ve ilgili birimlerinin oluşturulmasında emeği geçenlere hediye takdim edilirken, program sonunda protokol üyeleri tarafından günün anısına fidan dikimi gerçekleştirildi.

Stratejik öneme sahip

Programın açılış konuşmasını yapan SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, “Tarımsal üretimin insan için ertelenemez ve ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu pandemi süreci ortaya koydu. Yaşamsal öneme sahip bir ihtiyaç. Ülkemizde ve şehrimizde yeni tarımsal gelişmeleri takip edebilen, bilgiyi beceriyle bütünleştirebilen ziraat mühendislerine her zaman ihtiyaç vardır. Günümüzde hızla devam eden teknolojik gelişmelere bağlı olarak dünya tarımı da gelişmekte ve teknolojik dönüşümler kaçınılmaz olarak gerçekleşmektedir. Tüm paydaşların katılımı ve katkılarıyla yeni eğitim-öğretim modellerinin ortaya konulması önem arz etmektedir” diye konuştu.

Öncelikler: Fındık, ayva, mısır ve süs bitkileri

Ziraat Fakültesi olarak 7+1 uygulamalı eğitim modeli çerçevesinde sadece bilgi değil aynı zamanda uygulama becerisi kazanmış ziraat mühendisleri yetiştirme hedefinde olduklarını belirten Demir, “Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı’nda lisansüstü faaliyetlerle ülkemizin ve şehrimizin tarımının geliştirilmesine katkı sağlamaya çalışacağız. 5 Ekim itibariyle eğitim-öğretime başladık. Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ile diğer araştırmacıları bir araya getirmeyi ve Ar-Ge projeleri üretmeyi hedefliyoruz. Bölgemiz ve ilimiz tarımının geliştirilmesi için ilgili paydaşlarımızla ortak akıl ve iş birliği içerisinde görevlerimizi gerçekleştireceğiz. Fındık, ayva, mısır ve dış mekân süs bitkileri konusunun ilimiz için önemli olduğunu ve önceliklerimiz arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Fakültemiz ülkemize, ilimize ve milletimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Fakültenin önemi çok büyük

16 Ekim’in Dünya Gıda Günü olması nedeniyle ayrı bir önemi bulunduğunu vurgulayan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Özellikle pandemi sürecinde gıdanın ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Gıda tarımla doğrudan ilişkili. Yaklaşık 250 bin hektar civarında tarım alanına sahip şehrimiz tarımsal üretim anlamında önemli bir yerde. Dünyada tarım sürdürülebilir teknolojilerle yapılıyor. Teknoloji üstünlüğü ve akademik bilgileri değerlendirerek çalışan toplumlar daha ön plana çıkıyor. SUBÜ Ziraat Fakültesi’nin açılmasını önemsiyor ve yerinde buluyoruz. Üniversitemizle birçok projeyi birlikte yürütüyoruz. Bir tanesi uzun zamandır devam eden ve Türkiye’de eşi olmayan büyüklükteki Doku Kültürü Laboratuvarı. Burada önce Sakarya tarımına daha sonra ülke tarımına fide, fidan ve tohum üreteceğiz. Bu işler akademisyenler ve onların yetiştirdiği mühendisler olmadan olmayacağını bizzat gözlemledim. Fakültenin önemi çok büyük. Hayırlı olsun.”

Arifiye’ye birçok değişim getirecek

Ulaşım anlamında sıkıntısı olmayan ve her yönüyle gelişen bir ilçe olduklarını söyleyen Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, “Nüfusumuz artıyor. Konut ve sanayi yatırımları ilçemize geliyor. Ziraat Fakültesi ilçemize yıllara bağlı olarak birçok değişim getirecek. Bizim için önemli kazanımlardan ve en önemli ödüllerden birisi. Dışarıdan gelen öğrencilerimizi ve hocalarımızı kucaklayacak ve bağrımıza basacağız. Fakültenin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun.”

Çok ciddi katkılar sağlayacak

Görevi nedeniyle 60 küsur il gezdiğini ancak Sakarya ile benzer özelliklere sahip çok şehir olmadığının altını çizen Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, “Nitelik ve nicelik itibariyle birim alandan yüksek getiri elde edecek ürünler üzerine eğilmemiz gerekiyor. Arifiye toplamda 84 bin dekar araziye sahip. 21 bin 674 dekarı tarım arazisi. Yaklaşık yüzde 73’ü sulanıyor. Ciddi anlamda süs bitkiciliğinin merkeziyiz. Arifiye tarımda, turizmde, ticarette ve sanayide parlıyor. Yalova Altınova Subaşı’na gittik. Orada 6 bin dekarlık kividen yıllık 96 milyon brüt, 70 milyon net para kazanılıyor. Sanayinin birçok dalında bu kazanç yoktur. Doğru insanı, doğru yerde kullanarak; doğru ölçekte, bilimi ve bilimselliği katarak, sürdürülebilir bir teknoloji ile üretim yapmak gerekiyor. Ziraat Fakültemiz bu anlamda çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Emek gösteren herkese çok teşekkür ederim.”

Aşkla çalışıyoruz

Son bir ay içerisinde 4. açılışı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “ Bu sene için son açılışımız olacak. Bununla birlikte devam eden inşaatlarımız var. Hendek Meslek Yüksekokulumuzu 2. Organize Sanayi Bölgemize taşıyacağız. Alifuatpaşa ve Kocaali’de meslek yüksekokulu inşaatlarımız devam ediyor. Okullarımızı kurgularken 3 sacayağını önemsiyoruz. Bölgenin ve ülkenin ihtiyacı var mı? Öğrenci tercih eder mi? Ve mezun olduğunda iş bulur mu? Bu sorular çerçevesinde Fikir Sofrası’nda ilgili temsilcilerle bir araya gelerek yeni açılacak birimlerimize karar veriyoruz. Toplam 16 bölüm ve programda yüzde 100 doluluk oranına ulaşmamız izlediğimiz bu yolun isabetli olduğunun göstergesi. Her geçen gün büyüyen dinamik bir aileyiz. Aşkla çalışıyoruz. 1 ay önce burada hiçbir şey yokken çok güzel bir fakülte binası ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Ülkeye fayda sağlamaya devam edeceğiz

+1 Uygulamalı Eğitim Modelinin SUBÜ için olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Sarıbıyık, “Burada bölüm ve program fark etmeden hem teknik alanda hem de sosyal alandaki öğrencilerimizi bir dönem işyerine gönderiyoruz. Bilgi artık her yerde var ancak beceri kazanılması gereken bir şey. Biz bilgiyi beceriyle bütünleştiriyoruz. Geçen yıl kanser tedavisi ile ilgili yaptığımız cihaz YÖK Üstün Başarı Ödülü’nü aldı. Elektrikli aracımız Türkiye 3.sü oldu ve TEKNOFEST’ten 3 kupayla döndü. İnsansız hava aracımız ise 5. sırada yer aldı. Kariyer.net tarafından yapılan işveren tercihinde mezunları en çok tercih edilen 11. devlet üniversitesi olduk. Ziraat Fakültesi için de sektör temsilcileri ile görüştük. Bölümlerimizi bu doğrultuda belirledik. Burada temsilen bir fidan dikeceğiz. Bu fidanların burada geleceğe yapacağımız yatırımın bir sembolü olacağını ümit ediyoruz. Çok daha iyi yerlere geleceğimizden eminim. Fakültemizin açılmasında emeği geçen herkese ve tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Daha güzel açılışlarda birlikte olmak ümidiyle, fakültemizin hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemize fayda sağlamaya devam edeceğiz.”

Takibi yaparak muvaffak olduk

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Lokasyon harika. Çok güzel bir fakülte olmuş. Ben de elimden geleni gerçekten yaptım. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız en büyük teşekkürü hak ediyor. Kurumların boş durmaması ve yarayacak kuruma verilmesi yaklaşımı doğrultusunda bu işlerin takibini yaparak muvaffak olduk. Bugün aranızda olmayı ben de çok istedim. Fakültemiz Arifiye’ye çok yakışıyor. Üniversite biraz daha bu tarafa gelsin diye bir talep de gelebilir. Sapanca ve Arifiye’nin güzelliklerine güzellik katacak şekilde bir üniversitenin burada olmasını biz de arzu ederiz. İnşallah bu güzelliklere de şahitlik edeceğiz.”

Tarım arazilerini kaybedemeyiz

Sakarya’nın bir sağlık, sanayi, turizm, eğitim ve tarım kenti olduğunu dile getiren Yavuz, “Bunların hepsi var ama özellikle iki vasfı çok önemli. Birisi sanayi ki biz istemesek de sanayi gelecek. Doğrusu bunun kontrollü bir şekilde kabul edilmesidir. Bize burada çok iş düşüyor. Tarım arazilerimizi kaybedemeyiz. Bizim tarım arazilerine çok ihtiyacımız var. Tarım vasfımız çok önemli. Bize burada çok iş düşüyor. Bu vasfın kökleşmesi, daha anlamlı hale gelmesi ve daha fazla katma değer üretmesi için ziraat fakülteleri çok önemli. Fakültenin açılmasında emeği geçenleri yürekten alkışlamak istiyorum.

Bin yataklı hastane inşaatı başlayacak

Yavuz, “2 yıl öncesine kadar Sakarya’nın en önemli beklentilerinden birisi yeni bir üniversiteydi. Şimdi yeni beklentiler ortaya çıkmaya başladı. Deprem Kredi külfetinin ortadan kaldırılması da şehrimizin önemli beklentilerindendi. Meclisten geçti, bu akşam inşallah Resmi Gazete’de yayınlanacak. Bu yükler ortadan kalktıkça belediyelerimizin hizmetleri de artacak. Sağlık alanında da çok önemli ilaveler oldu. Doğum hastanesi açıldı. Son bir yıl içinde 100 yoğun bakım ünitesi açıldı. Bu yıl içerisinde bin yataklı hastane başlayacak. Toyota Hastanesi yatak sayısı iki katına çıkarılarak açılacak. Takip ettiğimiz bir diğer mesele acil durum hastanesi yapılmasıydı. Bu hastaneyi yapmanın zamanı da geldi. El birliği içerisinde Erenler’de bir acil durum hastanesini inşallah yapacağız. Rektörümüz bütün hücrelerine varıncaya kadar üniversitemizin büyümesi için elinden geleni yapıyor. Kendisini ve huzurunuzda bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum.”