Şehit Kaymakam Safitürk ve Arifiye’li şehitler için Arifiye-Neviye Mahallesi mezarlığında, anma programı düzenlendi…

      Mardin’de PKK’lı teröristlerce yapılan bombalı saldırıda şehit düşen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, ölümünün 7.inci yıl dönümünde kabri başında anıldı.

      Vatan, Millet, Bayrak uğruna canlarını seve seve feda eden Arifiye’li şehitler ve Mardin’in Derik ilçesinde terör saldırısında görevi başındayken şehit edilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, ölümünün 7'nci yılında, kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

     Derik Kaymakamlığına 2015’te atanan ve İçişleri Bakanlığınca Derik Belediye Başkan Vekili olarak da görevlendirilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk, 10 Kasım 2016’da teröristlerce makamına yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesiyle ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede bir gün sonra şehit olmuştu.

      Vefatının üzerinden 7 yıl geçen Şehit Kaymakam Safitürk için Arifiye ilçesinde bulunan mezarı başında anma programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

      Şehit kaymakam anısına ‘Şühedanın İzinde Şehit Kaymakam’ isimli kitabın yazarı Yahya Bakır törende yaptığı konuşmada kitabını yazarken hüngür hüngür ağlayan insanlarla karşılaştığını anlatarak, “Kastamonu Küre’de kime Muhammet Fatih Safitürk ile ilgili Sakarya’dan geldik, bir kitap çalışması yapıyoruz, sizin de duygularınızı rica edelim, siz ne düşünüyorsunuz ne biliyorsunuz dediğimizde önce hüngür hüngür ağlayan bir insan kitlesiyle karşılaştık.

      Görev yaptığı 4 ilçede de böyle izler bırakan sonrasında da şühedaya karışan Muhammet Fatih Safitürk ve tüm şehitlerimiz için sizden bir Fatiha rica ediyoruz” dedi.

      Törene katılanlar şehit kaymakamın mezarı başına karanfiller bırakırken Safitürk ailesi duygu dolu anlar yaşadı.

      İl Müftüsü Mehmet Aşık’ın dua etmesi ile devam eden program, şehit Kaymakam’ın mezarına karanfil konulması ile son buldu.

      Düzenlenen anma programına şehidin annesi Fatma Safitürk, şehidin eşi Ayşegül Safitürk, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Md. Yrd. Tülay BAYDAR BİLGİHAN, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Jandarma Komutan Nejdet Karaca, İl Müftüsü Mehmet Aşık, Arifiye İlçe Kaymakamı Ahmet Can Pınar, kaymakamlar, vali yardımcıları, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, ilçe belediye başkanları, İlçe protokolü, Safitürk ailesinin yakınları ve vatandaşlar katıldı.