Arifiye İlçesi, Sakarya şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta olup kuzeyinde Adapazarı İlçesi, kuzeybatısında Serdivan İlçesi, batısında Sapanca İlçesi, güneyinde Geyve İlçesi, doğusunda Erenler İlçesi bulunmaktadır. İlçemiz asfalt bir yollarla Dörtyol mevkiine ve buradan da Sakarya şehir merkezine bağlanmaktadır. Ayrıca ülkenin en önemli iki merkezi, İstanbul ve Ankara'yı birbirine bağlayan kara ve demiryolu hatları üzerinde yer alan önemli bir kavşak noktası halinde D-100 Devlet Karayolu, TEM Anadolu Otoyolu ve Bilecik-Eskişehir yolu kullanılarak da diğer şehirlere ulaşılmaktadır.

İstanbul'u Ankara ve diğer Anadolu illerine bağlayan demiryolu Sapanca Gölü'nün güney kıyısını izleyerek Arifiye İstasyonu'na uzanır. Yapımına 20.10.2013 tarihinde başlanan Arifiye Yüksek Hızlı Tren Garı 12.06.2018 tarihinde geçici kabulü yapılarak; gişe, bekleme salonu, mescit ve bazı bürolar ile yeni binada hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul (Pendik)-Ankara, İstanbul (Pendik)-Konya YHT ve Mithatpaşa-İstanbul (Pendik) arası Ada ekspresini kullanan paydaşlarımıza daha etkin bir şekilde hizmet verilmektedir.

İKLİM

Bölgede Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin ortak etkileri görülmektedir. Bu yüzden zaman zaman her iki iklim kuşağına ait özelliklerin görülmesi doğaldır. Rutubetli bir havaya ve ılıman bir iklime sahiptir. Hava sıcaklığı ortalamaları yaz aylarında 20-24 derece, kış aylarında 4-8 derece arasında değişir. Daha çok cephesel daha az otografi yağış türlerinin görüldüğü bölgede metre kareye düşen yıllık yağış miktarı 650-750 mm arasında değişmektedir.


GENEL ARAZİ DAĞILIMI

TARIM ALANI (Km²)
ORMAN (Km²)
ÇAYIR - MERA (Km²) TARIM DIŞI ALAN (Km²) YERLEŞİM ALANI
TOPLAM (Km²)
20.46 15.28 0.63 47.63 9.7 84