Arifiye Belediyesi
Ak Masa

Arifiye Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisi Açıldı…

FacebookTwitterGoogle bookmark

Arhem 2019 merkez sergiArifiye Halk Eğitim Merkezi Yılsonu sergisi 27 Haziran 2019 Perşembe günü açıldı…Arifiye Halk Eğitim Merkezi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu sergisi 27 Haziran 2019 Perşembe günü Arifiye Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen törenle açıldı.

Halk Eğitim Merkezi müdürlüğü tarafından düzenlenen törene; Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Başar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, İlçe Emniyet Müdürü Mahmut Aktemur, Okul Müdürleri, Çeşitli Kurum ve kuruluşların yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar, Halk Eğitim Merkezi öğreticileri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Aziz Şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını Arifiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdulvahit Uygar yaptı.

Uygar konuşmasında; “Değişen zaman ve ihtiyaçlar çerçevesinde Halk Eğitimi Merkezleri de kabuk değiştirmektedir. Arifiye Halk Eğitimi Merkezi de sadece dikiş-nakış ve el sanatları yapılan bir yaygın eğitim kurumu değildir. Örgün eğitimin yanında, sayıca örgün eğitimin kat be kat üstünde kişiye özel eğitim ve uygulama sağlayan, bireyleri mesleki, sosyal ve kültürel olarak geliştiren, ömür boyu süren kesintisiz öğrenim merkezlerindendir.

Açık öğretim kayıt, kitap dağıtımı ve ders destek kurslarının yanında, okuma-yazma bilmeyen bireylere eğitim başta olmak üzere, hayata hazırlayıcı, kolaylaştırıcı, uzmanlaştırıcı veya nitelikli işgücüne yönelik eğitim, uygulama, Atölye çalışmaları da merkezimizde yapılmaktadır.

27 Haziran 2019 Perşembe günü itibari ile 40 bini aşkın nüfusu bulunan Arifiye ilçemizde 2019 Eğitim-Öğretim döneminde Haziran ayı itibariyle 348 kurs ve 5670 öğrenci kurumumuzda, yüzlerce çeşit kursta eğitim görmektedir. Önümüzdeki 4 aylık zaman diliminde yapılacak olan yaz kurslarını da kattığımızda yaygın-yetişkin eğitiminin ilçemizde azımsanmayacak kursiyere sahip olduğu görülecektir.

Devletimizin çok önem verdiği ilçe sınırlarımızda bulunan iş yeri, imalathane ve fabrikalara da hatırı sayılır miktarda mesleki eğitim ve gelişim kursları başta olmak üzere CNC Programları, grafik tasarım, Solidworks kursları, geri dönüşüm eğitimi gibi onlarca alanda kurslar vermekteyiz.

İlçemiz sathında Merkez dersliklerimizin dışında farklı mahalle ve köylerde toplam 45 dersliğimiz mevcuttur.

2019 yılında birçok genç insanımıza YKS-üniversiteye hazırlık, KPSS hazırlık kursları gibi birçok alanda dershane kıvamında hizmet verdik. Temmuzdan itibaren Yaz boyunca da vermeye devam edeceğiz. Bize tatil yok.

Artan talep çerçevesinde, Dershanelerinde kapanması nedeniyle 2019 yılında yeni ve bağımsız sınavlara hazırlık Eğitim binasına ihtiyaç duyulmuştur.

Okullarımız kapandı. Arifiye HEM, Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Arifiye Belediyesi işbirliği ile rekor sayılabilecek 39 farklı alanda 6-18 yaş arası çocuk ve gençlerimize yönelik Yaz Kursları ile hizmete hazır. Bir haftada aldığımız yaz kursu kayıt miktarı 550 kişiyi geçti. Başta Belediyemiz Spor Kompleksinde verilecek olan, futbol, step-aerobik, atletizm, basketbol olmak üzere sportif kurslar, müzik kursları, dil kursları, kişisel gelişim kursları, satranç, akıl oyunları, Kur’an-ı  Kerim, Arapça gibi kursları yoğun taleple açmaktayız.

Esasında, Halk Eğitim Meselesi tamamen bir organize ve koordinasyon meselesidir. Yani Devletimizin, Belediyelerimizin, Gençlik ve spor Müdürlüklerimizin, Kültür Müdürlüklerimizin, odalarımızın, esnaf birliklerimizin, kulüplerimizin, özel teşebbüs erbabımızın ve kapasitesi yaygın eğitime elveren herkesin buluşturulması ve imkanların atıl halden çıkarılarak maksimum seviyede kullanılması sanatıdır. Halk Eğitim Merkezi Müdürü bir orkestra şefi gibi bu imkânları yönetmeli ve halkın eğitimine katkıda bulunmalıdır.

2019-2020 yılı Hedeflerimiz; kapanan dershanelerin boşluğunu doldurmak ve kaliteli istenilen düzeyde üniversiteye hazırlık, Kpss, Ales, YDS ve Ders destek kursları için test ve rehberlik merkezi oluşturarak Arifiye’nin ihtiyacına cevap verecek hale getirmek,

Yeni teknolojiler çerçevesinde bilgisayar bölümümüz bünyesinde 3 boyutlu yazıcı ve uygulamaları atölyesi açmak,

Açık ortaokul ve lise bürosu hizmetlerimizi daha etkin ve e-devlet imkânlarını da kullanarak geliştirmek. Dışarıdan okuyan kardeşlerimizin sıkıntılarını çözmek üzere gerekirse akşamları ve hafta sonları açık öğretim ders destek kursları açmak,

Sanayii ve üretim kesiminin ihtiyaç duyduğu ve kalifiye eleman sıkıntısı çekilen alanlarda mesleki –teknik kurs takviyesi sunmak, iş güvenliği, hijyen başta olmak üzere yasal belgelendirme gerekliliği bulunan alanlarda yerinde eğitim çalışmaları yapmak,

Üniversitelerin yetenek ile öğrenci alan başta beden eğitimi ve spor olmak üzere, güzel sanatlar bölümlerine hazırlayıcı etkin kurslar açmak,

Sergi ve kermesimiz vesilesi ile Ufkumuzu genişleten, moral veren, her zaman yanımızda olan İlçe Kaymakamımıza,

Kurumumuzun Merkez bina ihtiyaçlarını karşılayan ve yakın zamanda da Açmalar, Kemaliye Mahallesi Kurs binamız ile Kort tenisi tesisleri başta olmak üzere; kapıları ve zengin gönülleri her daim açık olan Arifiye Belediye Başkanı Sayın; İsmail Karakullukçu ve Belediye çalışanlarına,

Pratik, hızlı ve etkili çözümleri ile kurumumuza vizyon katan İlçe Milli Eğitim Müdürümüze,

Halkla aramızda köprü olan Arifiye Muhtarlar derneğimize, muhtarlarımıza ve başkanına,

İlçemizin Kapalı Spor Salonu başta olmak üzere tüm imkânlarından faydalandıran İlçe Spor Müdürümüze,

Okullarını, Dersliklerini, zaman-zaman Eğitimler için Kullandığımız Okul Müdürü Arkadaşlarıma,

Göle nazır Kort tenisi alanlarını bize karşılıksız açan Sakarya Tenis kulübüne,

Daima desteklerini hissettiğimiz, değerli belediye Meclis Üyelerimize,

Arifiye Rehabilitasyon merkezi Müdürlüğümüze

Kurumumuzda çalışan 90’ i aşkın öğretmen –usta öğretici ve görevlilere can-ı gönülden teşekkür ederim.

Sözlerimi Halk Eğitimin temel sloganı olan; Her zaman, Her yerde, Herkes için Eğitim; Halk Eğitimi diyerek bitiriyorum.” dedi.

Sonrasında söz alan Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu konuşmasında; “Öncelikle Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün yılsonu sergisine hoş geldiniz diyorum. Belediye olarak Arifiye’mizin en büyük eksikliklerinde biri olarak gördüğümüz kadınlarımızı ve genç kızlarımızı ekonomik ve sosyal hayata kazandırmak için hayata geçirdiğimiz proje, Kültür Merkezimiz. Sonrasında vakit kaybetmeden, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları ile Halk Eğitim Merkezi Kurslarımızı hayat geçirmek suretiyle siz değerli Arifiye’lilerin hizmetine sunduk. Bu günleri görmek, siz değerli kursiyerlerimizin bir birinden değerli, el emeği göz nuru eserlerini incelemek, inanın bizim için çok büyük mutluluk. Sergi için sabırsızlandığınızı biliyorum. Bu yüzden sözlerimi fazla uzatmadan, Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize, Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Sayın Abdülvahit Uygar’a, değerli hocalarımıza ve emeği geçen her kese Arifiye’liler adına şükranlarımı sunuyor, sizleri sergimizi görmeye davet ediyorum.” dedi

Konuşma sonrasında yapılan ödül töreninde; Halk Eğitim Merkezi Okuma Yazma kursunu başarı ile bitiren kursiyer Ayşe Doğan Hanım’a belgesini ve hediyesini Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu takdim etti.

Okçuluk kursiyeri ve Salon Okçuluk Turnuvası Sakarya birincisi Tarık Yılmaz, ödülünü ve hediyesini İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Engin Kahraman’ın elinden aldı.

El Sanatları ve birçok kursu başarıyla bitiren, 9 yılı Arifiye Hem’de olmak üzere 15 yıldır Halk Eğitim Öğrencisi olan Zeliha Çakmak, ödülünü ve belgesini İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç’ın elinden aldı.

2018 Türkiye Şampiyonasında birinci olan Wushu kursiyeri Ömer Demir ödülünü ve belgesini İlçe Emniyet Müdürü Mahmut Aktemur’un elinden aldı.

Protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesinin ardından, Halk Eğitim Merkezi sergisinde sergilenen birbirinden değerli eserler, sergiyi gezen konukların büyük beğenisini kazandı.

Gezi sonrası, Halk Eğitim Merkezi Pastacılık Kursu öğrencileri ve kursiyerler tarafından hazırlanan el yapımı pasta ve ikramlar konuklara ikram edildi.Yorum ekle

Yorumların tüm sorumlulukları yorum yapan kişilerin kendilerine aittir. Yorumlardan hiçbir şekilde Arifiye Belediyesi sorumlu tutulamaz.


Güvenlik kodu
Yenile

Telif Hakkı © 2020 ..:: T.C. Arifiye Belediyesi Resmi Web Sitesi ::... Tüm Hakları Saklıdır.

Adres: Arifbey Mah. Atatürk Cad. No:247 54580 Arifiye / SAKARYA Tel: 0264 2291010 Fax: 0264 2291012 E-Posta: bilgi @ arifiye.bel.tr
Bu web sitesi en iyi Microsoft Internet Explorer (v7.0 ve üzeri), Mozilla Firefox (v3.0 ve üzeri), Google Chrome (v7.0 ve üzeri) tarayıcılarıyla görüntülenir.