Arifiye Belediyesi
Ak Masa

Arifiye’de KOAH Etkinliği

FacebookTwitterGoogle bookmark

koah prgArifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, KOAH’a dikkat çekmek ve  farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik düzenlendi…


Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, çağımızın hastalıklarından biri olan KOAH’a dikkat çekmek ve  farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik düzenlendi…

21 Kasım 2018 Çarşamba günü Arifiye Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlik; Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, İlçe Halk Eğitim Merkezi  Müdürü Sabri Mercan,  İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşin Kurban, Serdivan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sevda Gürsel, Geyve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Merve Kahraman,  ARSİADER Başkanı Fatih Fahri Yeter ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İlçe Başkanı Ali Gökpınar, Sağlık çalışanları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Etkinliğin açılış konuşmasını Arifiye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşin Kurban yaptı. Kurban konuşmasında; ” KOAH  çağımızın hastalıklarından biri. Ülkemizde ölüm nedenlerinde üçüncü sıraya yerleşmiş bir hastalık.  Tüm dünyada 600 milyon, ülkemizde 2-3 milyon KOAH hastası bulunuyor.  Hastalık, çoğu zaman sigara dumanından kaynaklanan tahriş edici gazlara veya partiküllü maddelere uzun süre maruz kalmadan kaynaklanır. KOAH’lı kişiler kalp hastalığı, akciğer kanseri ve çeşitli başka durumlar geliştirme riski altındadırlar.

Amfizem ve kronik bronşit, KOAH’a katkıda bulunan en yaygın iki durumdur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava keselerine (alveollerine) ve buradan hava taşıyan bronşiyal tüplerin kaplamasının iltihaplanmasıdır. Günlük öksürük ve mukus (balgam) üretimi ile karakterizedir.

Amfizem, sigara dumanı ve diğer tahriş edici gazlar ve partikül madde hasarına maruz kalmanın sonucu olarak akciğerlerin en küçük hava geçitlerinin (bronşiyoller) sonundaki alveollerin tahrip edildiği bir durumdur.

Biz de Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak, 2020 yılı itibari ile ölüm nedenleri sıralamasında üçüncü sıraya yerleşecek KOAH hakkında bir farkındalık yaratmak ve vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla bu etkinliği düzenledik. Arkamda görmüş olduğunuz akciğerlerin sol tarafı sağlıklı bir akciğeri ifade etmektedir. Rahat nefes alan kaliteli bir yaşamı temsil ettiği için beyaz renkle gösterilmiştir. Sağ tarafta ise  tüm bronşları sönmüş, kılcal damarları tıkanmış hastalıklı  bir akciğer siyah renkle gösterilmiştir. Ben sözü fazla uzatmadan etkinliğimize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyor, sözü Belediye Başkanımız Sayın İsmail Karakullukçu’ya bırakıyorum.” Dedi.

Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu konuşmasında; “Uzun yıllardan bu yana sigara içen bir kardeşiniz olarak kendi elimizle sağlığımızı tehlikeye attığımızı itiraf ediyorum. Günlük yaşamda karşılaştığımız stres ve sıkıntılı zamanların neden olduğu moral bozukluğu veya bazen de keyif nedeni ile sigara içiyoruz. Hayatımın beş yıllık bir döneminde sigarayı bırakma imkanım oldu. Ve gece en rahat uyuduğum, en rahat nefes aldığım zamanlardı. Şuan sigara içen bir kardeşiniz olarak o günlerimi özlüyorum. İnşallah en kısa zamanda hep birlikte sigarayı bırakırız. Bu güzel programı düzenledikleri için İlçe Sağlık Müdürümüz Sayın Ayşin Kurban başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına çok çok teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

  Program sonunda İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından katılımcılara Solunum Fonksiyon Testi(SFT) yapıldı.Yorum ekle

Yorumların tüm sorumlulukları yorum yapan kişilerin kendilerine aittir. Yorumlardan hiçbir şekilde Arifiye Belediyesi sorumlu tutulamaz.


Güvenlik kodu
Yenile

Telif Hakkı © 2020 ..:: T.C. Arifiye Belediyesi Resmi Web Sitesi ::... Tüm Hakları Saklıdır.

Adres: Arifbey Mah. Atatürk Cad. No:247 54580 Arifiye / SAKARYA Tel: 0264 2291010 Fax: 0264 2291012 E-Posta: bilgi @ arifiye.bel.tr
Bu web sitesi en iyi Microsoft Internet Explorer (v7.0 ve üzeri), Mozilla Firefox (v3.0 ve üzeri), Google Chrome (v7.0 ve üzeri) tarayıcılarıyla görüntülenir.