Arifiye Belediyesi
Ak Masa

Sanayi Esnafının Sorunları Masaya Yatırıldı…

FacebookTwitterGoogle bookmark

sanayi esnafı toplantıArifiye Kaymakamı ve Belediye Başkanı Sanayi Esnafıyla bir araya geldi…

Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı ve Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan başkanlığındaki sanayi esnafıyla, 22 Kasım Çarşamba günü Alperen Çay ocağında düzenlenen kahvaltıda bir araya gelerek, sanayi esnafının sorunlarını ele aldı.

Kahvaltıda ilk olarak söz alan Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı;"Sevgili arkadaşlar, Sizlerle bir araya gelerek tanışmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Hepinizin malumu, Arifiye'de daha yeni sayılırım. Kocaeli ilinin Gölcük ilçesinden buraya atanalı yaklaşık 10 ay oldu. Arifiye'yi daha yeni yeni tanımaya çalışıyorum. Arifiye, özellikle son dönemde yoğun göç almaya başlayan bir ilçe. Her tarafta toplu konut ve site tarzı inşaatlar başladı. Aynı zamanda Sakarya'mızın sanayi merkezi konumunda. İdareciler olarak, sizlerin sorunlarını dinleyip, öncelikle bu konular üzerine yoğunlaşmak istedik. Bu vesile ile kahvaltı programını düzenleyip sizlerle bir araya gelmemize vesile olan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız sayın Hasan Alişan'a huzurunuzda teşekkür ediyorum. Hepinizin iş yerleri açık, o nedenle fazla vaktinizi almadan sözü size bırakıyorum." dedi.

Kahvaltı programında söz alan sanayi esnafı ağırlıklı olarak; yolların darlığı, trafiğin aşırı yoğun oluşu, kaldırım işgalleri ve sanayideki çöplerin daha sık alınması taleplerini dile getirdi.

Sorunları dinledikten sonra söz alan Başkan İsmail Karakullukçu; "Arkadaşlar biliyorsunuz Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu ile birlikte sanayi ile ilgili imar planlarımızı yapıyoruz. Çalışmalarda son aşamaya geldik. Sanayi içinde 30 metrelik büyük yollar açılacak. Ancak, bu kısa bir süre içinde olacak bir iş değil. Kamulaştırma v.b işlemleri olan bir iş. Artvin ve Dörtyol sanayi sitelerini bir birbirine bağlayan D-100 kara yolu üzerindeki geçidin açılması ile ciddi bir trafik yoğunluğu başladı. Yine, Beton Santrallerinin araçlarının bu yolu kullanması, yolun belli noktalarında tır, kamyon gibi tamir için sanayiye gelen araçların parkı sebebiyle, trafik akışı aksayarak bir çile haline geliyor. Dükkanlarınız eski ve küçük. Bu nedenle tamir için gelen büyük araçlar mecburen yol kenarına park ediliyor. Bu da, trafik akışına sıkıntı veriyor. Bunu tespit ettik. Belediye olarak ceza keser bu parkları kaldırırız, ancak bu çözüm değil. O zaman da esnafımız mağdur olacak. Mümkün mertebe dükkanlarınızı iş alanınıza göre büyütün, gerekiyorsa bir araya gelerek daha büyük işletmeler kurun. Bu arada biz de, yol kenarlarına bırakılan ve uzun süre sahipleri tarafından aranmayan araçlar konusunda çalışma yapalım. Çöp konusuna gelince, biz evsel atıkları alıyoruz. Ama sizin çöpleriniz farklı, yani çevre açısından sıkıntılı. Yağıdır, hurdasıdır. Bunlar normal çöp alanlarında depolanan şeyler değil. Bu konuda biz de, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı ile bir çalışma yapalım. Sanayimizdeki ana yollar, haftada bir kez süpürge aracımızla temizleniyor. Yolların tamir ve bakımını asfalt sezonunun geçmesi nedeniyle stabilize ve soğuk asfalt atarak yapıyoruz. Sorunları el birliği karşılıklı anlayış ve empati içerisinde çözelim. Zaten ekonomik şartlar ortada. Yaptığımız uygulamalarla kesinlikle sizleri mağdur etmek istemiyoruz. Tam tersine, el birliği ile sanayimizi geliştirip, güzelleştirmek istiyoruz. Ben, sözü fazla uzatmadan hepinize teşekkür ediyor, hayırlı işler bol kazançlar diliyorum." dedi.


Yorum ekle

Yorumların tüm sorumlulukları yorum yapan kişilerin kendilerine aittir. Yorumlardan hiçbir şekilde Arifiye Belediyesi sorumlu tutulamaz.


Güvenlik kodu
Yenile

Telif Hakkı © 2020 ..:: T.C. Arifiye Belediyesi Resmi Web Sitesi ::... Tüm Hakları Saklıdır.

Adres: Arifbey Mah. Atatürk Cad. No:247 54580 Arifiye / SAKARYA Tel: 0264 2291010 Fax: 0264 2291012 E-Posta: bilgi @ arifiye.bel.tr
Bu web sitesi en iyi Microsoft Internet Explorer (v7.0 ve üzeri), Mozilla Firefox (v3.0 ve üzeri), Google Chrome (v7.0 ve üzeri) tarayıcılarıyla görüntülenir.